Mnohé domácnosti sú doslova preplnené vecami, ktoré často len zbytočne zaberajú priestor a neraz vytvárajú dojem chaosu. Minimalizmus je zas osvedčenou cestou, ako si zjednodušiť život a urobiť ho efektívnejším. Pozrime sa na to, ako pomocou minimalistického prístupu transformovať nielen svoju domácnosť, vytriediť si veci a zabezpečiť si aj jednoduchšie sťahovanie.
Veľa vecí, väčšia záťaž a drahšie sťahovanie
Túžba po poriadku a efektivite je prirodzenou súčasťou ľudskej povahy. Fenomén minimalizmu, ktorý významne spopularizovala japonská expertka Marie Kondo, prináša revolučný pohľad na naše vzťahy s predmetmi okolo nás. Jej základná myšlienka je jednoduchá: obklopujte sa len vecami, ktoré vám prinášajú radosť a dávajú zmysel.
Hromadenie vecí vytvára nielen fyzický neporiadok, ale aj mentálny chaos. Predstavte si domácnosť, kde sa každý pohyb mení na neustále prekonávanie menších a väčších prekážok tvorených nepotrebnými predmetmi. Práve tento stav minimalizmus jednoznačne odmieta.
Prečo minimalizmus?
Ak si osvojíte zásady minimalizmu a začnete ich aj dôsledne aplikovať, počítať môžete s viacerými hmatateľnými výhodami. Budete potrebovať menej času na upratovanie, zvyšuje priestorovú flexibilitu a v neposlednom rade podporuje produktivitu. Vaša šatníková skriňa bude po vytriedení zbytočností razom dostatočne veľká, kuchyňa prehľadná a pracovný priestor zorganizovaný a čistejší.
Minimalizmus nie je len o zbavovaní sa vecí, ale o uvedomelom výbere toho, čo naozaj potrebujete. Je to cesta k väčšej slobode, nižšej spotrebe a menšiemu stresu.
Čím skôr začnete, tým lepšie!
Naskočiť na vlnu minimalizmu nejde samozrejme hneď a zavádzanie týchto princípov si vyžaduje čas a trpezlivosť. Najlepšie je začať postupne, prípadne pred dôležitým míľnikom, akým môže byť napríklad sťahovanie bytu. A ako na to? Jeden univerzálny recept, ako naplniť ideu minimalizmu neexistuje, no existujú niektoré viaceré osvedčené tipy, ako na to.
Hneď na začiatku pomôže, ak si prejdete jednotlivé miestnosti a kriticky zhodnotíte každý predmet podľa nasledujúceho vzoru: V kuchyni vytrieďte staré potraviny, ktoré máte dlhšie ako pol roka. Kuchynské spotrebiče, ktoré ste nepoužili viac ako rok predajte, alebo darujte. V šatníku resp. šatníkovej skrini identifikujte oblečenie, ktoré ste si už minimálne dva roky neobliekli. V knižnici nájdite knihy, ktoré ste už prečítali a neplánujete tak robiť znova.
Aby sa vám minimalizmus darilo dodržiavať, vhodné je osvojiť si aj dlhodobé stratégie. Jednou z nich je pravidlo „1 in 3 out" - pri kúpe novej veci automaticky odstráňte tri nepotrebné, čím zabránite opätovnému hromadeniu.
Menej vecí znamená menej starostí s balením
Prakticky každý expert na sťahovanie vám potvrdí, že medzi množstvom vecí a náročnosťou samotného sťahovania je priama súvislosť. Čím menej máte predmetov, tým jednoduchší, rýchlejší a v konečnom dôsledku aj lacnejší bude váš presun. Pre často sa sťahujúcich ľudí môže byť riešením zmestenie sa do dvoch-troch cestovných kufrov.
Výhody minimalizmu ako životného štýlu sú teda nesporné a hoci sa nič nemá preháňať, určite sa oplatí osvojiť si aspoň niektoré jeho zásady. Výsledkom je totiž nielen jednoduchšie sťahovanie v prípade potreby, ale predovšetkým vytvorenie vzdušného a organizovaného priestoru podporujúceho váš duševný pokoj.