Poznáte to. Vidina krajšieho a priestrannejšieho domova je zahmlená množstvom vybavovania a povinností. Keď však budete mať za sebou systematické zabalenie všetkých vecí, budete o niekoľko starostí ľahší. Aké pomôcky na sťahovanie vám pomôžu?
Ako prvú vec, ktorú by sme vám poradili, je nespoliehať sa na svoje vlastné sily. Na sťahovanie domácností, malých i veľkých bytov sú vyškolení pracovníci, ktorí to zvládnu rýchlejšie, systematickejšie a bezbolestnejšie. Každý, kto niekedy opúšťal starý byt a sťahoval sa do nového, vie, že je dosť práce s odhlásením a prihlásením služieb či s nahlásením zmenenej adresy na všetkých úradoch. Odbremeňte sa aspoň od toho, čo za vás môže spraviť niekto iný.
Aj keď sa nesťahujeme, z času na čas nám padne vhod vyhodenie nepotrebných vecí. Máte starý televízor, ktorý už nikto nepozeráva, ale je vám ľúto ho vyhodiť? Alebo sa deň čo deň pozeráte na fascikel papierov ležiacich v kúte izby, ktorých ste nemali čas zbaviť sa? Teraz je tá najvhodnejšia chvíľa. Pri spotrebičoch, nábytku alebo technike, ktorú už nechcete prenášať do nového, požiadajte o pomoc sťahovaciu službu, ktorá sa postará o bezpečnú a ekologickú likvidáciu na skládke alebo v spaľovni.
Keď viete, že niektoré veci sú stále použiteľné, namiesto zberného dvora ich predajte na „susedskej burze”. Okrem bytovej očisty získate aj peniaze navyše.
Základom sú krabice, ktoré si môžete zohnať sami alebo si ich zakúpiť či prenajať od sťahovacej služby. Do krabíc treba uložiť menšie predmety, napríklad knihy, oblečenie, no dôležité je zaťažiť ich do maximálnej hmotnosti 20 kilogramov. Ak má jeden človek preniesť ťažkú vec bez toho, aby si nepoškodil chrbticu, bez ohľadu na to, či je to odborník, alebo majiteľ bytu, nesmie byť hmotnostne preťažená.
Existujú aj pevnejšie krabice na sťahovanie, kde je možné uložiť výpočtovú techniku alebo povesiť šaty na vešiakoch. Na bezpečnejší transport nezabudnite krabice prelepiť lepiacou páskou. Pri voľbe krabíc myslite aj na to, aby sa zmestili pri preprave výťahom, takže radšej vyberajte menšie.
Ťažšie veci ako matrace alebo skriňa sú zabalené do fóliových obalov, aby sa neznečistili a nepoškodili. Vynášajú a ukladajú sa do auta ako prvé, kde sa musia bezpečne ukotviť. Je veľa druhov fólií, či už sú to fóliové vrecia, alebo bublinkové fólie s kartónom, a používajú sa v závislosti od charakteru a hmotnosti prenášanej veci. So všetkými baliacimi prácami a systematickým usporiadaním vám opäť môže pomôcť skúsená sťahovacia firma.
Pri balení krehkých predmetov tiež poslúžia krabice. Najprv zabaľte poháre, fľašky a iné predmety zo skla do baliaceho papiera a postupne ich poukladajte do krabice. Ťažšie krehké veci naspodok, ľahšie na ne.
Vynášať nábytok je, samozrejme, iné z prízemia a iné z piateho poschodia. Ak sa k tomu pridajú ešte točité schody, treba byť obzvlášť opatrný. Nábytok zabalený do fólie sa zvykne prenášať na kolieskach a pracovníci sťahovacej služby k nemu pristupujú s citom. Keby ste ťažké kusy nábytku prenášali neodborne, mohli by ste na to zdravotne doplatiť. Takéto veci by mali vždy vynášať viacerí, no nielen to, mali by s tým mať skúsenosti.
Vo všeobecnosti platí, že keď dvíhame ťažké predmety, mali by sme byť v podrepe a držať ich čo najbližšie k svojmu telu. Muži by nemali dvíhať viac ako 25 kilogramov a ženy viac ako 15 kg. Pri sťahovaní však veľakrát manipulujeme s elektronickými zariadeniami, ktoré túto hmotnosť presahujú. Najbezpečnejšie je prenechať to na odborníkov, ktorí poznajú osvedčené postupy, ako na to.